Przejdź do głównej treści

Niektórzy ludzie uważają, że grabienie jesiennych liści jest przyjemnym zajęciem relaksującym. Są w mniejszości. Dla większości jest to zło konieczne. Nie tylko jest to atak na dłonie i plecy, ale także stale czujesz, że liści nie brakuje. Gdy pociągniesz za grabie, kilka liści pozostanie nieruchomo na trawie, kilka kolejnych owinie się wokół końcówek grabi, a dopiero reszta przesunie się w pożądanym kierunku. Musiałeś dzwonić więcej niż raz, aby uzyskać prostszy sposób pracy.
 

A oto jeden. Jest to dmuchawa do liści. Przecież praca z nim jest przyjemniejsza i przede wszystkim wydajniejsza. Ładnie zdmuchujesz liście na kilka stosów i wtedy możesz pomyśleć, co z nimi zrobić - czy kompostować, czy przygotować liść.

Dmuchawa czy odkurzacz do liści?

Na wstępie jasno definiujemy dwie kategorie. Istnieją dmuchawy do liści i odkurzacze do liści. Odkurzacze posiadają worek, do którego zbiera się liście. I nie tylko liście, ale także drobne owoce, połamane gałązki czy inne odpady, które pojawiły się w Twoim ogrodzie. Ale ma to swoje wady. Odkurzacz nie ma tak dużej wydajności, a kosz zbierający ma dość ograniczoną pojemność. Poruszając się po ogrodzie, odkurzacz ciągniesz z torbą, dzięki czemu wszystkie odpady zabierasz ze sobą.

Jak wybrać odkurzacz do liści, doradzaliśmy w starszym artykule. Dzisiaj skupimy się na dmuchawach. Nie zbierają śmieci, ale przynajmniej usuną je z podłoża i można je skierować strumieniem powietrza tam, gdzie jest to potrzebne. Ogólnie rzecz biorąc, dmuchawy do liści nadają się do małego ogrodu, natomiast dmuchawy do liści nadają się do dużego.

Typ napędu

Pierwszą rzeczą, którą musisz wyjaśnić, rozwiązując pytanie, jak wybrać dmuchawę, jest rodzaj napędu. Do wyboru są modele elektryczne, silnikowe i akumulatorowe.

Dmuchawa z napędem silnikowym jest najdroższą z dostępnych. Napędzany jest dwusuwowym lub czterosuwowym silnikiem benzynowym. Zaletą jest wydajność, wadą jest hałas i konieczność dodawania oleju.

Z kolei dmuchawa elektryczna jest najtańsza. Podczas korzystania z niego trzeba go podłączyć do prądu, więc jeśli zamierzasz dmuchać w ogrodzie, musisz kupić przedłużacz. Oprócz wydajności urządzenia trzeba też monitorować pobór mocy – dmuchawa powinna mieć co najmniej 2000 W. Zaletą jest lekkość i niski poziom hałasu.

Dmuchawa akumulatorowa to swego rodzaju kompromis pomiędzy benzyną i elektryką. Dotyczy to zarówno ceny, jak i komfortu użytkowania. Nie posiada kabla, działa na baterie. Należy jednak stale ładować akumulator. Powinieneś wybrać dmuchawę akumulatorową o jak największej pojemności akumulatora, ponieważ będzie ona działać najdłużej. Ten typ dmuchawy jest również cichy.

shutterstock_740365939.jpg

WSKAZÓWKA SANITINO: Dmuchawa elektryczna nadaje się do mniejszego ogrodu, jeśli za pomocą odpowiedniego przedłużacza można dotrzeć do wszystkich zakamarków. Oczywiste jest, że pod drzewami znajdziesz nie tylko opadłe liście, dlatego zmierz długość kabla w oparciu o powierzchnię ogrodu, a nie tam, gdzie rosną Twoje drzewa i krzewy. Jeśli masz nieco większy ogród, zaopatrz się w dmuchawę akumulatorową. Jest też lekko i cicho. Na jednym ładowaniu powinieneś móc obejść cały ogród. Po użyciu należy naładować akumulator, aby był gotowy na kolejny cios. Dmuchawę spalinową zalecamy wyłącznie do dużych powierzchni. Jest dość ciężki, głośny i nieprzyjazny dla środowiska. Zaletą jest jednak jego wydajność i to, że nie potrzebuje źródła prądu ani baterii.

Moc i wydajność

Obie te wartości są ważne, jednak każda oznacza coś innego. Zużycie energii wskazuje ilość zużytej energii, a wydajność informuje, jak efektywnie będzie działać Twoje urządzenie. Wydajność dmuchawy wyraża się na różne sposoby – można ją klasycznie wyrazić w watach, ale można ją również ocenić po wartości maksymalnych obrotów, prędkości przepływu powietrza czy maksymalnego przepływu powietrza. Ważna jest także maksymalna siła odmuchu podana w Newtonach.

WSKAZÓWKA SANITINO: Niestety producenci często nie podają wartości wydajności. Jeśli nie widzisz parametrów technicznych wybranych produktów, zmierz maksymalną prędkość powietrza. Powinien poruszać się z prędkością około 200 km/h. Za pomocą takiego urządzenia możesz już poradzić sobie ze szczególnie lepkimi liśćmi lub małymi gałązkami. Można oczywiście rozglądać się także za mocniejszymi modelami. Niektóre osiągają prędkość do 400 km/h.

Średnica rury ssącej

Jeśli zależy Ci na mocniejszym modelu, musisz rozejrzeć się za dmuchawą o większej średnicy rury. Wartości mocy i średnicy rury są ze sobą skorelowane. Jeżeli dmuchawa posiada rurę o średnicy mniejszej niż 15 centymetrów, to nadaje się jedynie do sporadycznego użytku na mniejszej przestrzeni. Właścicielom większych ogrodów polecamy większą rurę, choć dmuchawa logicznie staje się cięższa. Weź również pod uwagę długość rury. Pod względem kształtu lepsza jest rurka zaokrąglona, ​​bo kwadratowa łatwiej się zatyka.

Marka

Warto postawić na produkty marki, która ma dobrą opinię w branży sprzętu ogrodniczego. Takie marki jak Makita, BLACK+DECKER czy DeWalt mają w swojej ofercie doskonałe piły łańcuchowe, kosiarki sznurkowe i narzędzia ręczne, dzięki czemu nawet ich dmuchawy ogrodowe są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom wydajnościowym. Z kategorii "jakość za rozsądną cenę" polecamy dmuchawy Fieldmann, Bosch czy Metabo.

Ostateczna rada

Powinieneś zainteresować się także masą maszyny. Średnio pracuje się z dmuchawą około pół godziny, te słabsze ważą około 2 kilogramów, te cięższe mogą ważyć ponad 5 kg. Wybieraj więc na podstawie tego, czy nie przeszkadza Ci taki ciężar. Zawsze jest zaletą, jeśli dmuchawa ma pasek na ramię.

shutterstock_2385204511.jpg

Dmuchawy nie będziesz używać przez większą część roku, ukryjesz ją w szopie lub garażu. Logicznie rzecz biorąc, łatwiej jest przechowywać mniejszą dmuchawę niż większą.

Jesień to główny sezon dla muchówek. A co z dmuchawą, gdy znikną liście? Zachowaj go w rezerwie na sezon zimowy! Jeśli śnieg zasypie Twój ogród, możesz go oczyścić dmuchawą. Oczywiście tylko jeśli chodzi o świeży puch, nawet najmocniejsza dmuchawa nic nie zrobi z zamarzniętym śniegiem.

Powiązane produkty

270,46 zł z podatkiem VAT
W magazynie 3 szt.
Wysyłamy dzisiaj
928,98 zł z podatkiem VAT
W magazynie 1 szt.
Wysyłamy dzisiaj
Do góry